Web hosting nedir? Farklı Hosting Türleri Nelerdir?

Web hosting nedir? Farklı Hosting Türleri Nelerdir?

Web hosting, interneti ihtiyacınız olan her şeyi depolamak için bir depolama hizmetidir. Web sitesi dosyaları, diğer çevrimiçi kullanıcıları web sitenize bağlayan bilgisayarlar olan sunucularda barındırılır. Web hosting sunucuları (hizmet sağlayıcıları), adından da anlaşılacağı gibi web sitelerini barındırmak için gereken sunucuları, bağlantıları ve ilgili hizmetleri sağlar.

WEB HOSTİNG NASIL ÇALIŞIR?

Web hosting ile bir web sitesini oluşturan dosyalar yerel bir bilgisayardan bir web sunucusuna yüklenir. Sunucunun kaynakları (sabit disk alanı, RAM ve bant genişliği) onu kullanan web siteleri arasında paylaştırılır.

Web hosting sağlayıcı ise, web sitelerini internette barındırmanıza yardımcı olan şirketler ve hizmet sağlayıcılardır.

Kullanıcılar web sitenize, hosting sağlayıcı tarafından barındırıldıktan sonra alan adınızı web tarayıcılarına yazarak ulaşabilir. Daha sonra bilgisayarları, web sitenizin bulunduğu sunucuya bağlanır. Depolama alanına kaydettiğiniz dosyalar daha sonra web sitesi sunucusuna gönderilir. Web sitesi daha sonra web ziyaretçinizin web tarayıcısında kullanılabilir.

Web hosting aşağıdaki şekilde çalışır:

Dosyalarınızı Saklama

Web alanı (veya depolama alanı), web hosting firmalarının web sitesi sahiplerine tahsis ettiği alan miktarını ifade eder (metin dosyalarının, fotoğrafların, komut dosyalarının, veri tabanlarının, e-posta’ların ve web sitenizle ilişkili diğer ayrıntıların toplam sayısı dahil).

Sunucunun Bakımı

İçerik yönetim sistemi yükseltmeleri, eklentiler ve modül güncellemeleri, yedekleme planlaması, sunucu ve güvenlik güncellemeleri yaygın bakım faaliyetleridir. Tüm donanım, yazılım ve ağ güncellemeleri, web sayfası sunucuları tarafından ihtiyaç duyulduğunda proaktif olarak gerçekleştirilir.

Güvenlik İhlalini Önleme

Birçok web sitesi sahibi, bir web sitesinin güvenliğini göz ardı eder. Tamamen güvenli bir web sitesine sahip olmak pratikte zor olsa da, web sitenizi mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için önlemler alabilirsiniz.

Öncelikle gerekli güvenlik duvarları, sunucuları korur. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) ise iki bilgisayar arasında gerçekleşen bir tür şifrelemedir.

SSL şifrelemesi, web hosting sunucusu ile tarayıcı arasında iletilen tüm bilgileri karıştırarak üçüncü tarafların erişimine izin vermez. Bu nedenle SSL şifreleme, güvenilir her web sitesinin kritik bir bileşenidir. Hosting sağlayıcınızı doğru seçerseniz SSL’i fiyatınıza dahil etmenize bile gerek kalmaz.

WEB HOSTİNG TÜRLERİ

Teknoloji, web sitelerinin ve müşterilerin taleplerini karşılamak için ilerledikçe farklı web hosting türleri oluşturulmuştur. Çeşitli hosting türlerinden bazıları paylaşımlı hosting, dedicated hosting, VPS, cloud hosting ve reseller hosting’i içerir.

1. Paylaşımlı Hosting

Bir web sitesi diğer birkaç web sitesiyle aynı sunucuda barındırıldığında, buna paylaşımlı hosting denir. Çoğu web hosting sağlayıcı tarafından sunulan paylaşımlı hosting, ucuzdur ve kurulumu kolaydır. Bu hosting türü, çok fazla trafik beklemeyen yeni siteler için uygun bir seçimdir.

Paylaşımlı hosting kişisel web siteleri ve küçük ve orta ölçekli şirket web siteleri için idealdir. Ancak çok trafik almasını planladığınız web siteleri kurma konusunda ciddiyseniz, paylaşımlı hosting seçeneklerini dikkatli şekilde incelemeniz gerekir.

Avantajlar

*Paylaşımlı hosting, mevcut diğer hosting planlarına kıyasla daha ucuz planlarda mevcuttur. Bu yüzden küçük bütçeli projeler veya yeni başlayanlar için uygun bir seçimdir.

-Bu hosting planı ile sunucunun bakımı hosting sağlayıcısı tarafından yapıldığı için bakım konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Paylaşımlı hosting için herhangi bir teknik bilgi gerekmez.

*Kullanıcı dostu cPanel ile web sitelerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

*Alan adınız için birden fazla e-posta adresi ve veri tabanı seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Dezavantajlar

*Paylaşılan kaynaklarla, bilgisayar korsanlığı, kötü niyetli etkinlik veya aynı hosting hizmetindeki diğer web sitelerine yapılan ve web sitenizi de etkileyebilecek herhangi bir saldırı gibi güvenlik sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

*Paylaşılan kaynaklara sahip olursunuz, bu da özellikle trafik artışları sırasında web sitenizin performansını etkiler.

*Diğer hosting planlarına kıyasla daha az özellik ve işlev elde edersiniz.

*Tutarlı müşteri desteği alamayabilir ve bakım için üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda kalabilirsiniz.

2. Dedicated Hosting

Dedicated hosting (yönetilen barındırma veya özel sunucu olarak da bilinir) özelliklerle donatılmış sunucular kiralamanıza olanak tanır. Paylaşımlı hosting planlarına kıyasla bu tür hosting daha pahalıdır. Sadece bir web sitesinin çok fazla trafiği olduğunda veya daha fazla sunucu yönetimi gerektiğinde, uygun bir seçimdir.

Dedicated hosting, bir veri merkezinde depolanan tüm sunucu altyapısı ile tek bir web sitesini barındırmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca, daha fazla self-servis sunucu yönetimi seçeneği sunar.

Sunucu, yazılım ve güvenlik sistemleri üzerinde tam kontrol sağladığından, dedicated hosting daha esnek kabul edilir. Ancak platformu kendiniz işletmek için teknolojik bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Avantajlar

*Web siteniz dalgalanan trafikten etkilenmez ve yüzde 99,9’a kadar çalışma süresi garanti edilir.

*Sunucu üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz ve ayarları buna göre özelleştirebilirsiniz.

*Web siteniz tamamen güvence altına alınır ve web sitenize hiçbir tehdit gelmez.

*Web sitesi hosting sorunlarını yönetmek için tutarlı müşteri desteği alırsınız.

Dezavantajlar

*Dedicated hosting kullanmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur.

*Özel bir fiziksel sunucuyu ölçeklendiremezsiniz ve bakımı zordur.

*Pahalı bir web hosting hizmetidir.

3. VPS Hosting

Sanal özel sunucular (VPS), birden fazla web sitesini desteklemelerine rağmen her müşteriye tahsis edilmiş bir sunucu gibi görünen sanal sunuculardır. VPS, paylaşımlı hosting ile dedicated hosting arasında bir basamak olarak görülür.

Paylaşımlı hosting ile VPS arasındaki en önemli fark, müşterilerin VPS yapılandırması üzerinde tam kontrole sahip olması ve bu sayede dedicated hosting’e çok daha yakın olmasıdır. Daha küçük web siteleri ve şirketler genellikle VPS kullanır.

Avantajlar

*Bu web hosting, dedicated hosting’den daha ucuzdur.

*VPS hosting planları çoğunlukla özelleştirilebilir ve yalnızca gerekli özellikler için ödeme yapmanızı gerektirir.

*Web siteniz için bölümlere ayrılmış ancak web sitenizin performansını artıran özel kaynaklar elde edersiniz.

*Web siteniz ağdaki diğer web sitelerinden etkilenmez.

*Sunucu yapılandırmanızı kontrol edebilirsiniz.

Dezavantajlar

*Bu hosting için daha fazla ödeme yapmanız gerekir, bu da bütçenizi etkileyebilir.

*Sunucu ayarlarını yapılandırmak için teknik bilgiye sahip olmanız gerekir.

*Sunucu üzerinde kontrolünüz olmaz, sunucu hosting sağlayıcısı tarafından korunur.

*Uygunsuz tahsis nedeniyle kaynaklar boşa harcanabilir.

4. WordPress Hosting

WordPress hosting, WordPress’i çalıştırmak için özel olarak tasarlanmış bir hosting türüdür.

WordPress hosting SEO’yu geliştirir ve satışları artırmaya yardımcı olur. Ana avantaj, kolay kurulum ve gerektiğinde otomatik güncellemeler sağlayan WordPress’in tek tıklamayla kurulmasıdır. Bu hosting size WordPress konusunda ilgili sorunları çözmede yardımcı olan teknik personel sağlar. Bununla birlikte, WordPress’i herhangi bir web hosting platformunda çalıştırabilirsiniz, bunun için belirli bir WordPress hosting platformuna ihtiyacınız olmayabilir.

Avantajlar

*Bu web hosting, her bileşenin daha iyi performans göstermesi için size daha iyi bir kaynak tahsisi sağlar.

*Daha hızlı sayfa yükleme süreleri ve daha iyi kullanıcı deneyimi yaşamanıza olanak tanır.

*WordPress ile ilgili sorunlar ve tehditler için tam güvenlik sağlar.

*Önceden yapılandırılmış ayarlarla birlikte gelir ve WordPress kurulumunu kolaylaştırır.

Dezavantajlar

*WordPress temalar ve eklentiler üzerinde çalıştığından, web sitenizin kullanılabilirliğini sağlamak için yoğun zamanlarda zor olabilecek sık güncellemeler gerektirir.

*WordPress hosting ile çalışmak için teknik olarak bilgili olmanız gerekir.

5. Cloud Hosting

Cloud hosting, hosting alanındaki en yeni teknolojilerden biridir, ancak son zamanlarda daha popüler hale gelmiştir. Cloud hosting, güvenilir, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir web altyapısı sunan birbirine bağlı çeşitli web sunucuları üzerinden çalışır.

Bu web hosting planı, birçok alan adı için güvenilir, ölçülmemiş bant genişliği ve sınırsız sabit disk alanı sunar. Cloud hosting, farklı kaynak yoğun uygulamalara ve görüntüler gibi büyük miktarda içerik varlığına sahip bir web sitesini çalıştırmanın etkili bir yoludur. Ancak cloud hosting’in daha yüksek maliyetler ve uygun yönetim gerektirdiğini unutmamanız gerekir.

Avantajlar

*İşletmenin arka uç ayrıntıları hakkında endişelenmeden aynı uygulamayı korumasına yardımcı olur. Her yerde uygulanması kolaydır.

*Verilerinize her yerden erişebilirsiniz. Uygulamanızı her zaman erişilebilir hale getirerek üretkenliği artırmaya yardımcı olur.

*Tüm veriler bulut üzerinde barındırılacağı için donanım bakımına gerek kalmaz ve herhangi bir felaket sırasında verilerin saklanmasına yardımcı olur.

*İşletmeniz büyüdükçe, büyük miktarda ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Yalnızca artan kaynaklar için ödeme yapabilirsiniz.

*Bulut barındırma, işletmenizin verimli bir şekilde ölçeklenmesini sağlar.

Dezavantajlar

*Her şey web hosting sağlayıcısı tarafından yönetildiği için artık uygulamalarınızı kontrol edemezsiniz.

*Tüm bulut hizmetleri aynı değildir ve veri tabanlarını, verileri ve diğerlerini desteklemek için bazı sınırlamaları vardır.

*Bant genişliği sorunları olabilir ve web sitenize gelen trafikte bir artış varsa uygulama performansını etkileyebilir.

BİR HOSTİNG SAĞLAYICI NASIL SEÇİLİR?

Bir hosting sağlayıcı, web sitenizi sunucularında barındıran şirkettir. Sizin için doğru olan şirket, bütçeniz ve kitle büyüklüğünüz gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Ancak, güvenilir çalışma süresinden başlayarak bazı özellikler her hosting için olmazsa olmazdır. Kesinti süresi her zaman kötü bir özelliktir, ancak özellikle iş açısından kritik siteler için felaket sonuçlara neden olabilir. Sitenizin uzun süre çevrimdışı kalması, gelir kaybına neden olabilir ve arama motoru sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Web sitenizle ilgili sorunlarla karşılaşırsanız (ki bu zaman zaman yaşanabilir), hızlı bir çözüm istemeniz muhtemeldir. Bu nedenle, hosting sağlayıcınızdan 7/24 müşteri desteği alabileceğinizden emin olmanız gerekir.

Ayrıca araştırmalar, müşterilerin yüzde 40’ının yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir siteyi terk ettiğini göstermektedir. Bu nedenle, sağlayıcınız yüksek düzeyde performans sunmalıdır. Sitenizi optimize etmek için atabileceğiniz adımlar olsa da, sonuçta hosting sağlayıcınızın sunduklarıyla sınırlı olursunuz.

Özellikle, coğrafi bölgenizde performans konusunda itibar sahibi olan hosting sağlayıcılarına ilişkin incelemelere göz atmanız da önemlidir. Bu, Türkiye’deyseniz Türkiye’deki en iyi web hosting sağlayıcılarını aramanız anlamına gelir. En iyi sonuçlar için, hosting sağlayıcıları üçüncü taraf inceleme siteleri aracılığıyla bağımsız olarak araştırmanızda fayda vardır.

https://tele1.com.tr/web-hosting-nedir-farkli-hosting-turleri-nelerdir-953355/

Related Posts